Home O nemocnici Projekty IROP

Projekty IROP

Projekty IROP

Naší nemocnici byly schváleny projekty k poskytnutí dotace - finančních prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů:

Rok 2023/2024

Kybernetická bezpečnost Nemocnice Havlíčkův Brod - Cílem projektu je zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti datového provozu v informačních a komunikačních systémech nemocnice, ke zvýšení bezpečnosti v oblasti ověřování identit uživatelů, v oblasti zálohování a k systematickému zpracování a vyhodnocování bezpečnostních logů. Součástí projektu je pořízení potřebného SW a HW, který je nutný ke zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti informačních systémů Nemocnice Havlíčkův Brod, které byly v souladu s vyhláškou č. 317/2014 Sb., o významných informačních systémech, ve znění pozdějších předpisů, určeny jako správce a provozovatel systému základní služby (dále jen ISZS). Tato ISZS jsou provozována v datovém centru nemocnice.

ROK 2022/2023

Modernizace laboratorního vybavení a technologií - Cílem projektu je modernizace laboratorní techniky a technologií za účelem rozvoje, zlepšení odolnosti a připravenosti Nemocnice Havlíčkův Brod s ohledem na pandemickou situaci a další potenciální hrozby do budoucnosti. Dalším cílem je modernizace laboratorních kapacit pro PCR testování. Nákup laboratorního vybavení pomůže ke zlepšení ochrany veřejného zdraví tím, že budou dříve diagnostikováni pozitivní pacienti s COVID-19 a budou dříve umístěni do izolace, čímž bude zabráněno dalšímu šíření infekčního onemocnění. Nákup laboratorního vybavení pro PCR testování zajistí rovněž dostatečnou kapacitu pro PCR testování, bude možné například identifikovat i různé mutace viru COVID-19 a přijmout účinná opatření proti šíření infekčního onemocnění.

Rozvoj infektologického pracoviště Nemocnice Havlíčkův Brod - Cílem projektu je modernizace a obnova zastaralého přístrojového vybavení včetně doplnění nových přístrojů na infektologické pracoviště. Účelem modernizace a obnovy přístrojového vybavení je zajištění dostatečných kapacit pro péči o pacienty v oboru infekčního lékařství. V souvislosti s onemocněním COVID-19 se potvrdila opodstatněnost zajištění dostatečné přístrojové kapacity uvedeného pracoviště. Pořízené vybavení bude sloužit především pacientům, využitím nových metod a přístrojů se vytvoří podmínky pro zkrácení ošetřovací doby pacienta a jeho rychlejší návrat do běžného života. Nové vybavení bude mít také příznivý dopad pro zdravotnický personál. Nové pořizované přístroje jsou mnohem přesnější, umožňují použití  nových moderních vyšetřovacích metod, které zpřesní diagnostiku a jsou také šetrnější pro vyšetření a léčbu pacienta. Dojde tak ke zvýšení kvality léčebné a vyšetřovací péče poskytované Nemocnicí Havlíčkův Brod.

ROK 2021/2023

Projekt Pořízení přístrojového vybavení Nemocnice Havlíčkův Brod je spolufinancován Evropskou unií v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19 - Cílem projektu je modernizace a obnova zastaralého přístrojového vybavení. Účelem modernizace a obnovy přístrojového vybavení je zajištění dostatečných kapacit na odděleních JIP, ARO, diagnostická a laboratorní pracoviště. V souvislosti s onemocněním COVID-19 se potvrdila opodstatněnost zajištění dostatečné přístrojové kapacity uvedených pracovišť. Cílem projektu je také posílení odolnosti nemocnice, zachování funkčnosti, zlepšení připravenosti při řešení hrozeb s ohledem na pandemickou situaci a potencionální hrozby v budoucnosti.

 

JIŽ REALIZOVÁNO:

1. Modernizace perinatologického centra II. stupně a dalších oborů návazné péče.

Cílem projektu bylo zvýšení kvality, dostupnosti a bezpečnosti návazné péče poskytované Nemocnicí Havlíčkův Brod prostřednictvím pořízení a modernizace přístrojového vybavení, zdravotnických prostředků a dalšího vybavení, které slouží pro poskytování zdravotních služeb v podporovaných oborech a metodách návazné péče podle Koncepce návazné péče Ministerstva zdravotnictví ČR.  Jednalo se o rozšíření současného prostoru dětského oddělení současně s přístrojovým dovybavením oddělení a návazných oborů – anesteziologie, intenzivní medicíny, hematologie, gynekologii, porodnictví vč. souvisejících metod radiologie a zobrazovacích metod. Přednostním způsobem ošetřování stabilních dětí je systém rooming in. Účelem projektu bylo zajistit odpovídající podmínky pro zvýšení kvality poskytovaných zdravotnických služeb a pro jejich rozšíření. Současně se realizací nutných stavebních úprav vytvořily odpovídající pracovní a hygienické podmínky pro pacienty a zdravotnický personál. V rámci nosných principů neonatologické péče je inpidualizovaná péče o novorozence a respekt k jeho vývojovým potřebám součástí ošetřovatelských a terapeutických postupů. Nové vybavení a prostory vyhovují potřebám dvojice matka-nedonošené dítě včetně modernizované zdravotnické techniky. Výrazně se zvýšila kvalita terapeutických a ošetřovatelských postupů. Dále došlo k rozšíření poskytované péče prostřednictvím nových metod a to převážně v oblasti diagnostiky.

 

2. Modernizace a obnova zdravotnické přístrojové techniky

Cílem projektu je dovybavení a obnovení přístrojové techniky návazných oborů: gynekologie a porodnictví, vnitřního lékařství, dětského lékařství, chirurgie, ortopedie, urologie, rehabilitační a fyzikální medicíny. Používané přístroje a vybavení jsou v průměru 13 let staré a nedosahují technických parametrů jako přístroje dostupné v současné době. Realizací projektu se zvýší kvalita, dostupnost a bezpečnost návazné péče poskytované Nemocnicí Havlíčkův Brod pro cca. 130 tis. obyvatel, kteří žijí ve spádové oblasti nemocnice.

Modernizací diagnostických přístrojů dojde k větší přesnosti při vyšetření pacientů a bude možné dříve nasadit účinnou léčbu. Pořízením přístrojů pro rehabilitační a fyzikální medicínu dojde k výraznému posunu v účinnosti poskytované rehabilitační péče. Následná zdravotní péče nebude komplikována častou poruchovostí morálně zastaralých a opotřebených přístrojů. Další cílovou skupinou je tak rovněž zdravotnický personál, kterému se tak zefektivní práce a zároveň mu umožní udržet krok ve znalostech moderních léčebných postupů.

 

3. Modernizace systému PACS v Nemocnici Havlíčkův Brod

Cílovou skupinou projektu jsou zaměstnanci ve veřejné správě, v případě tohoto projektu se jedná převážně o lékaře a vybraný zdravotnický personál nemocnice, kteří budou výstup projektu využívat. V roce 2016 pracovalo v nemocnici Havlíčkův Brod 141 lékařů a celkem 1 041 zdravotnických a nezdravotnických pracovníků. Realizace projektu bude mít tedy přímý dopad na zhruba 880 osob zaměstnaných v Nemocnici Havlíčkův Brod. Prostřednictvím modernizovaného systému PACS bude v rámci elektronizace a sdílení dat usnadněn přístup k obrazové zdravotnické dokumentaci, a to nejen v Nemocnici Havlíčkův Brod, ale i mimo ni, což sebou přináší výhody nejenom pro RDG oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod, ale i pro ostatní oddělení a externí spolupracující odborníky a zdravotnická zařízení. Kromě zdravotnického personálu je cílovou skupinou také management nemocnice, který nové funkcionality systému využije ke stanovení ukazatelů a automatizovanému sledování kvality péče tak, aby byla prokázána vazba mezi kvalitou a efektivitou poskytované péče.V rámci projektu dojde k modernizaci systému PACS a k pořízení potřebného SW včetně souvisejícího HW, který je nutný k zajištění bezproblémového chodu systému PACS.

 

Konkrétně se projekt zaměřuje na následující aktivity:

  • Implementace centrálního webového portálu (SW část projektu)

  • implementace diagnostického a klinického webového DICOM prohlížeče (SW část projektu),

  • implementace HW infrastruktury pro zpracování, distribuci a archivaci digitální obrazové dokumentace.

 

Mezi cíle projektu lze rovněž uvést:

  • rozvoj stávajícího systému PACS - zvýšení dostupnosti obrazové dokumentace prostřednictvím webového DICOM prohlížeče, zavedení modulu pro automatické opravy dat na základě informací z NIS, umožnění ukládat a zobrazovat videosekvence (např. formát MP4)

  • zefektivnění procesů na RDG oddělení - realizací projektu dojde ke zpřístupnění kompletní historie obrazové dokumentace daného pacienta, díky čemuž dojde ke snížení zátěže ozáření na pacienta eliminací opakovaných stejných vyšetření různými poskytovateli zdravotní péče.

  • napojení systému PACS na registr pacientů v NIS

  • logování veškerých činností uživatelů při práci se zdravotnickou obrazovou dokumentací

  • centrální správu uživatelských účtů a řízení přístupových práv

  • Realizace projektu představuje významný přínos v rámci elektronizace zdravotnického systému a celkové koncepce e-Health. Je tak plně v souladu se specifickým cílem IROP