Home Oddělení Dětské Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení

víceHlavní telefon569 472 422, 569 472 402víceHlavní mailjosef.urbanec@onhb.czvíceKde nás najdeteBudova 3. Budova gynekologie a dalších operačních oborů
Podlaží 4, 5
Novorozenecké oddělení
Mapa nemocnice
O oddělení Personální obsazení
O oddělení

O oddělení

Oddělení fyziologických novorozenců (šestinedělí)

Základním nastavením péče je podpora utváření vazby mezi maminkou a dítětem – bonding. (Proklik – prezentace bonding). Nedílnou součástí vazby je nastartování a rozvoj kojení. Principem péče je dodržování „10 kroků na podporu kojení“ (revize 2018) a principů „Family Centered Care“. (Proklik)

V rámci důsledného dodržování :10 kroků na podporu kojení“ je prioritou kojení, případně dokrm odsátým mlékem vlastní maminky nebo dárcovské mléko. Děti jsou dokrmeny zásadně alternativně, neužívá se ani dudlík ani láhev. I v tomto ohledu respektujeme přání rodičů, ale snažíme se primárně hájit zájem dítěte, a to je právo na kojení. (Proklik na Umluva o právech dítěte). Snažíme se rodičům vysvětlit přirozenost laktace a její nezastupitelnost pro celoživotní zdraví maminky i miminka. Všechny matky jsou podrobně a opakovaně (slovní, praktickou a tištěnou formou) o kojení informované. (Brožura Vítej človíčku). Jsou seznámeny s vývojovými potřebami novorozence a základy péče. Součástí pobytu na oddělení je beseda s rehabilitační sestrou o polohování a pohybovém vývoji. Téměř všechny sestry jsou proškolené laktační poradkyně (Laktační Liga) (Proklik na WWW.kojení,cz)

Při nutných odběrech krve se důsledně užívají postupy, které snižují bolest a dyskomfort.

Po propuštění je k dispozici laktační poradna (proklik) a „Horká linka“ pomoci kojícím matkám“. Nově je nabídka horké linky pro matky s psychickou nepohodou.

•          Rodičům novorozeného dítěte je možné zapůjčit ve spolupráci s nadací „Křižovatka“ monitor dechu tzv. „Babysens“.

Oddělení intermediární péče novorozenců (OIPN)

10 lůžek střední intenzivní péče o závažně nemocné a nedonošené novorozence od 31. týdne.

Intenzivní péče o novorozenec (střední typ) je nadstandardní součástí nemocnice. Je součástí centralizace péče o závažně nemocné a nedonošené novorozence Je jedním z 10 perinatologických center v ČR (II. typ). Centralizuje předčasné a rizikové porody od 31. týdne. Navazující je spolupráce perinatologickými centry III. typu (Hradec Králové, Praha, Brno). Na tuto péči navazuje sledování rizikových a ve vývoji ohrožených dětí speciální poradnou a střediskem komplexní ranné péče.

Principy péče

  • Právo na trvalý kontakt s rodiči - Úmluva o právech dítěte, Baby Friendly Hospital (BFHI) (Proklik)
  • Rodiče jsou hlavní pečující dítěte – rooming in „Na rodinu soustředěná péče“ – Family Centered Care (Proklik)
  • Vývojová péče, ošetření bolesti a respekt k rytmu dítěte – Developmental Care (NeoBFHI) (Proklik)
  • Výživa mlékem matky a důraz na kojení – „10 kroků k úspěšnému kojení“ (Proklik)- BFHI (doporučení Světové zdravotnické organizace a UNICEFu)

Praxe

Péče o závažně nemocné a nedonošené novorozence respektuje všechny mezinárodní úmluvy a doporučení. Postupy respektují léčbu i ošetřování tzv. Medicíny založené na silných důkazech vědy (EBM). Proto je snahou od porodu posilovat vazbu mezi maminkou a novorozencem (bonding) (Proklik). I děti po předčasných nebo závažně rizikových porodech zůstávají za přísného dohledu s rodiči na porodním sále. Výjimkou jsou situace rychlého zhoršování životních funkcí- tato situace většinou vyžaduje velkou lékařskou i přístrojovou podporu. Po stabilizaci stavu dítěte vždy proběhne kontakt máma – miminko.

Pokud stav dovolí tak se na hrudi matky se může odehrát i první prohlídka, dechová podpora, podání kyslíku a sledování monitorem. (Fotogalerie)

První stravou novorozenec je na našem oddělení kolostrum matky. Tam kde očekáváme závažné komplikace připraví sestry s rodiči /i jen několik kapek) kolostra dopředu a dítě je dostane hned jak je to možné.

V rámci dodržení všech mezinárodních doporučení dostává novorozenec zásadně mateřské mléko vlastní matky. Pokud není možné kojení nebo není vlastní mléko dostává dítě mléko dárcovské. Úprava darovaného mléka podléhá přísným standardům a naše odd. má status „sběrny“ mateřského mléka.

Podání formule (umělého mléka) je výjimečné a vždy musí mít vážný důvod. Kojení je základní potřebou dítěte nejen v rovině výživy. Dle Úmluvy dítěte má dítě právo se kojit a maminka má právo na podporu při kojení. Důsledně respektujeme „10 kroků na podporu kojení“ a nepodáváme dětem stravu dudlíkem a láhví. Dokrm je preferenčně mlékem darovaným. Pokud si rodiče nepřejí podání darovaného mléka - respektujeme jejich přání.

Při léčbě nemocných novorozenců mají OBA rodiče možnost s dítětem stále být. Jako jediné oddělení v kraji nabízí možnost tzv. rodinných pokojů což znamená společný pobyt matka-otec-dítě.

V rámci péče důsledně respektujeme jedinečný rytmus nemocného nebo nedonošeného dítěte. (Proklik – vývojová péče) Děti se na vizitu nebudí, respektuje se jejich spánek a potřeba krmení. Důsledně dbáme na prevenci bolesti a „laskavé polohohování“. (Proklik)

Podpora psychologa po porodu – Mgr. A. Hrůzová

Po porodu miminka, se hojí nejen tělo ženy ale i její duše. Narození miminka je veliká a náročná změna v životě ženy i celé její rodiny. Někdy jde všechno hladce a adaptace na nového človíčka probíhá bez větších komplikací. Jindy se může stát a často se i stává, že po narození miminka, a zejména pak po příchodu domů začnou různé komplikace. Je dobré tedy vědět, kdy zpozornět, a na koho se případně obrátit pro pomoc. Psychika ženy v období po porodu je citlivější a jiná, než za běžných okolností. Přirozené je střídání nálad, častější dojímání se a to i z maličkostí, pláč, únava, strach o miminko či pochybnosti o sobě samé. Problém však nastává, pokud výše zmíněné přetrvává i po tzv. šestinedělí a místo přicházející radosti z miminka přicházejí další, hlubší potíže jako jsou problémy s usínáním, až nespavost, neodklonitelná úzkostnost, různé strachy, přetrvávající smutná nálada, černé myšlenky, různé nepříjemné vtíravé myšlenky, nechuť k jídlu, abnormální strach o život dítěte, výčitky svědomí, pocit osamění, neschopnost víry ve zlepšení situace a další nabalující se potíže. V takovém případě je vhodné zkontaktovat odborníka (psychologa, psychiatra, dětského lékaře, obvodního lékaře) a poradit se s ním o dalším postupu.

Telefonické konzultace pro maminky s problémy v poporodním období.

Telefonická podpora prostřednictvím zkušené psycholožky. Služba je zcela zdarma. Lze využít pouze každé pondělí v čase od 15:00 do 18:00.

Telefon: 733 651 171

Kojení

Personální obsazení