Porod do vany
Porodem do vody se rozumí takový průběh závěrečné fáze porodu, kdy se hlavička novorozence i celé jeho tělo porodí pod úrovní vodní hladiny.
Dítě je vybaveno dýchacím reflexem, který nastoupí až po kontaktu obličeje plodu se vzduchem po vytažení dítěte z vody. Proto je tento způsob vedení porodu považován za bezpečný, jedná-li se o zcela normální průběh těhotenství a porodu.
Jaké jsou podmínky pro způsob vedení porodu do vody?
- 1 plod v poloze podélné hlavičkou
- ukončený 38. týden fyziologické gravidity
- fyziologické CTG (záznam akce srdeční plodu)
- čirá plodová voda
- nepřítomnost krvácení
- fyziologické anatomické poměry rodičky (pánevní rozměry, výška, váha)
- rodička bez zvýšené tělesné teploty a známek zánětu
- dravá rodička – nepřítomnost interních či jiných chorob, které by tento způsob porodu vylučovaly ( hypertenze, epilepsie, diabetes mellitus, cévní onemocnění matky …aj.)
- spolupracující rodička
Možnost vedení porodu do vody stanoví vždy porodník při přijetí rodičky k porodu.
Rodička před vstupem do lázně musí být vyprázdněná (očistné klyzma, Yal) a osprchovaná.
Při vlastním porodu je přítomen porodník, porodní asistentka, dětský lékař a dětská sestra.
Dojde-li v kterékoliv fázi porodu k neočekávaným komplikacím, je nutno okamžitě pobyt ve vodě ukončit a uposlechnout doporučení odborného personálu o vedení porodu jiným způsobem.
Jakým způsobem probíhá porod při využití porodnické vany?
Pokud se maminka rozhodne využít při porodu pobytu ve vaně, vyčká se rozvinutí pravidelných kontrakcí a při brance 2-3 cm vstupuje rodička do vany. Ve vaně si teplotu vody může regulovat sama – v průměru se teplota vody pohybuje kolem 38 stupňů Celsia. Teplo působí hlubokou relaxaci (uvolnění) a další rychlejší dilataci (otevírání) porodních cest. Někdy porodní činnost ve vaně ustává, kontrakce jsou málo intenzivní, proto se často přistupuje k medikamentóznímu ovlivnění oxytocinem. Srdeční ozvy plodu jsou sledovány kvalifikovaně rovnocenně jako mimo vanu. Pokud dochází k porodu ve vodě, žena rodí v polosedě se zapřenýma nohama o okraj vany, v případě s podpůrným držením partnera. Porodní asistentka klečí vedle vany. V klidu pozoruje prořezávání hlavičky. Při kontrakci rodička napomáhá vypuzení plodu tlačením. Pozitivním efektem pro rodičku u takto vedeného porodu je úleva při bolesti i možnost měnit polohu těla v průběhu porodu. Výhodou je i méně častý nástřih hráze (epiziotomie). Hlavička i celé tělo novorozence se rodí pod vodní hladinu. Po porodu zachytí dítě porodní asistentka a s nepřerušeným pupečníkem jej přiloží k prsu. Matka si může dítě hladit a omývat teplou vodou. Pupečník se nechá dotepat, teprve poté se přistupuje k jeho přerušení. Po porodu placenty v již vypuštěné vaně se přistupuje k poporodní revizi porodních cest na vyšetřovacím stole.
Jaká jsou možná rizika porodu ve vaně?
- peripartálně mateřská i novorozenecká infekce
- embolie matky krevní sraženinou, event. vodou
- hypoxie plodu
- aspirace vody novorozencem
- v ojedinělých případech rozsáhlejší poranění porodních cest rodičky