Informace pro pacienty a jejich rodinné příslušníky ohledně výplaty důchodů
Možnost výplaty důchodu do zdravotnického zařízení poskytovatele lůžkové péče (dále též jen „zdravotnické zařízení“ či „nemocnice“) upravuje ust. § 116d zákona č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“). Poživatel důchodu může požádat o výplatu důchodu do zdravotnického zařízení, vyplácí-li se mu důchod v hotovosti, trvá-li pobyt ve zdravotnickém zařízení déle než 1 kalendářní měsíc nebo lze-li předpokládat, že tento pobyt bude trvat déle než uvedenou dobu.
Pokud si pacient přeje, aby mu důchod při naplnění zákonných podmínek předalo zdravotnické zařízení, musí sepsat písemnou žádost o výplatu důchodu do zdravotnického zařízení a zaslat ji prostřednictvím poskytovatele zdravotní péče provozovně držitele poštovní licence (tiskopis žádosti je k dispozici u zdravotně sociální pracovnice nemocnice).
Žadatel musí být schopen tuto žádost sepsat a podepsat, jinak není možno výplatu do zdravotnického zařízení realizovat.
Důchody pacientům na poště přebírá pověřená pracovnice poštovny a podatelny Nemocnice
Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace.
Jestliže pacient není schopen podpisu, doporučujeme příbuzným, aby zkonzultovali další možnosti na České poště, s. p., případně na OSSZ či požádali o ustanovení statutu tzv. zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění na obecním nebo městském úřadě v místě trvalého bydliště pacienta. Další varianty řešení tohoto problému mohou být např. ustanovení opatrovníka, zastoupení členem domácnosti atp. a při jejich využití je vhodné, pokud nedisponujete potřebnými právními znalostmi, obrátit se na advokáta či jiného poskytovatele právních služeb.
Výplata důchodu pacientovi do vlastních rukou probíhá v nemocnici ve všední dny. Nemocnice přijatý důchod po dobu hospitalizace poživatele důchodu uloží, jestliže o to poživatel důchodu požádá (což lze doporučit).
Pošta je povinna uložit 2 důchody po sobě měsíčně jdoucí, třetí důchod uloží po dobu 20 dnů od data splatnosti a následně vrací zpět společně s předchozími uloženými důchody České správě sociálního zabezpečení (dále též „ČSSZ“) v Praze. Výplata důchodu se tak zastavuje do doby, než se příjemce důchodu přihlásí - musí požádat ČSSZ o zpětnou výplatu všech nevyplacených důchodů.
Česká pošta může důchod vyplatit i jiné osobě než poživateli důchodu; za jinou osobu se považuje
- zákonný zástupce – musí být označen na dokladu „Důchody – výplatní doklad“
- opatrovník – musí být označen na dokladu „Důchody – výplatní doklad“
- člen domácnosti, který důchodce zastupuje podle § 49 a § 50 občanského zákoníku – musí být označen na dokladu „Důchody – výplatní doklad“
- zvláštní příjemce (ustanovený rozhodnutím obecního úřadu) - musí být vyznačen na dokladu „Důchody – výplatní doklad“
- manžel (manželka) důchodce (pokud důchodce předem svého manžela/manželku z převzetí důchodu písemně nevyloučil)