Akutní zánět hrtanu - laryngitida
Onemocnění je způsobeno virovou nebo bakteriální infekcí. Někdy jsou příčinou vlivy tepelné, alergie nebo inhalace chemických látek.
Projevy:
- chrapot
- ztráta hlasu
- bolest v oblasti hrtanu
- záchvaty štěkavého kašle.
U dětí je vždy nutné mít na paměti nebezpečí dušení v důsledku otoku hrtanu. Tímto akutním onemocněním trpí nejčastěji děti mezi 1. až 5. rokem věku. Jsou časté recidivy. Onemocnění se zvýšeně vyskytuje v podzimních a zimních měsících. Na vině je pravděpodobně i smog.
Onemocnění začíná náhle, někdy mu předchází nevýrazný infekt dýchacích cest. Zejména v nočních hodinách se objeví štěkavý suchý kašel. Stav dítěte se může rychle zhoršovat.
Léčba: podávají se léky zmenšující otok hrtanu – čípky do konečníku, ústy,inhalačně, v infúzích podle závažnosti stavu. Dítěti se doporučuje pobyt v chladnějším prostředí, aplikuje se chladný vlhký vzduch v inhalacích.
POZOR !
Má-li dítě z plného zdraví horečku, bolesti v krku, výrazné potíže s polykáním (někdy nespolkne sliny a ty vytékají z úst), odmítá se položit na záda okamžitě ho hospitalizujte v nemocnici. Pravděpodobně se jedná o akutní zánět příklopky hrtanové – akutní epiglotitis. Nebezpečí tkví v rychlém zduření příklopky hrtanové, která se přikládá na vchod hrtanu. Může dojít až k udušení.