Home Pomocné Články

Články

Chirurgové začali používat speciální přístroj k operacím štítné žlázy. Jedná se o EMG monitor s vestavěným nervovým stimulátorem, který umožňuje lokalizaci a ochranu pohybových nervů před poškozením po dobu chirurgického zákroku. Tím se zvyšuje bezpečnost operace a kvalita péče o pacienty podstupující tento zákrok.

přečíst celé

Je metoda cvičení vyvinutá českým lékařem Richardem Smíškem. Metoda stabilizuje a mobilizuje páteř, je založena na procvičování dlouhých svalových řetězců ve tvaru spirál, které protahují páteř směrem vzhůru a vyrovnávají ji do centrální osy. Integruje posilování, protahování a nácvik koordinace pohybu. Obnovuje nám přirozené, v průběhu života nevědomě „ztrácené“, přepisované pohybové vzory.

Základní pomůckou při cvičení je elastické lano. Využívá se také balanční podložka a pro náročnější cviky pak dvojice opěrných tyčí.

Cvičení slouží

Léčba

  • poruch páteře, především léčba výhřezu meziobratlového disku
  • potíží po operacích páteře (FBS, failed back surgery syndrom)
  • skoliózy páteře
  • poruch stereotypu chůze
  • onemocnění kloubů dolních končetin, artróza kyčle, kolena, plochá noha, vbočený palec

Prevence - fitness a Wellness

  • cvičení pro páteř
  • cvičení jako kardiovaskulární trénink
  • cvičení aktivní relaxace, prevence přetížení stresem, únavové stavy

Sport

  • kondiční cvičení
  • regenerace po sportovních výkonech
  • prevence a kompenzace jednostranného přetížení sportem
  • léčba sportovních úrazů a přetížení

V rámci naší rehabilitace používáme metodu SPS zejména

  • při léčbě skoliózy páteře u dětí. Dáváme důraz na individuální přístup. V rámci komplexního přístupu směřujeme děti ke skupinovým cvičením a podílíme se na pořádání letních zdravotních táborů
  • k léčbě a prevenci problémů s páteří, k léčbě výhřezů meziobratlových plotének
přečíst celé

Stručný popis metody

Reflexním ovlivněním nervosvalového aparátu pánevního dna lze docílit regulace funkce ženských orgánů. K dosažení tohoto cíle se používá speciální pohybová léčba bederní  páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů  pánevního dna.

Indikace  léčby - gynekologické vyšetření  a léčení primární nebo sekundární sterility. Léčbu většinou indikuje gynekolog, ale mohou nás vyhledat  i samy ženy.

Podmínky nutné pro léčení metodou paní Mojžíšové

  • normální nebo hraniční spermiogram partnera
  • laparoskopicky  prokázaná průchodnost vejcovodů
  • průkaz, že probíhá ovulační cyklus u ženy měřením bazální teploty po dobu 3 měsíců

Otěhotnět mohou i ženy, které mají  teplotu monofázickou, neboť léčbou ji lze změnit na bifazickou. Metoda se hodí pouze pro úzký okruh ženské sterility a nutným předpokladem je aktivní spolupráce ženy. Důležité je i působení na psychologii ženy a zapojení partnera do léčby.

Kontraindikace metody - špatný spermiogram partnera, neprůchodnost  nebo chybění vejcovodů po zánětech nebo operacích.

Organizace léčby

  1.  vstupní vyšetření rehabilitačním lékařem zaměřený na diagnostiku funkčních změn pohybového aparátu
  2. úvodní pohovor s fyzioterapeutkou o podstatě, postupu léčby a významu aktivní spolupráce
  3. žena je instruována o cvičení, které provádí doma denně po dobu 4-6 týdnů
  4. v první polovině menstruačního cyklu žena po telefonické dohodě dostaví k individuální léčbě – na základě vstupního vyšetření je provedeno uvolnění svalů pánevního dna, kostrče, pánevních a lumbálních segmentů . Pokud se nepodaří funkční změny těchto struktur upravit , celý postup se opakuje v první polovině dalšího menstruačního cyklu
  5. po odstranění funkčních změn provádějí ženy cviky zpevňující svalový korset páteře  a pánevního dna,aby se  předešlo recidivám   
  6. každá žena je tímto způsobem sledována několik měsíců. Pokud nedochází k recidivám funkčních změn páteře a pánevního dna, cvičí  žena dále samostatně doma. Obecně platí, že čím starší žena, tím déle trvá, než se stav upraví.

Závěr

Jde o účinnou metodu léčení funkční sterility, která není ale vhodná pro každý  neplodný pár. Účinnost metody se udává okolo 30%. Nejvíce případů otěhotnění  je po 3 – 6 měsících od započetí léčby. 

přečíst celé

Bronchodilatační test – podává informaci o vratnosti zjištěné poruchy po podání léku ve formě aerosolu, inhalačního prášku, injekčního roztoku. Dle druhu testovaného léku se druhé měření provádí v časovém odstupu 30 nebo 40 minut po podání testovaného léku.

přečíst celé

V celostátní soutěži Bezpečná nemocnice, kterou v loňském roce vyhlásil Kraj Vysočina společně se Spojenou akreditační komisí ČR, jsme získali za projekt "Implementace stranového protokolu do praxe" 3. místo.

přečíst celé

Naše nemocnice zavedla od září individuální podpůrnou terapii – canisterapii pro pacienty oddělení dlouhodobě nemocných (ODN). Canisterapie je označení způsobu terapie, při které se využívá pozitivního působení zvířete - psa - na zdraví člověka. Pojem zdraví je zde myšlen jako stav psychické a sociální pohody.

přečíst celé