Home Pomocné Články

Články

Chirurgové začali používat speciální přístroj k operacím štítné žlázy. Jedná se o EMG monitor s vestavěným nervovým stimulátorem, který umožňuje lokalizaci a ochranu pohybových nervů před poškozením po dobu chirurgického zákroku. Tím se zvyšuje bezpečnost operace a kvalita péče o pacienty podstupující tento zákrok.

přečíst celé

Je metoda cvičení vyvinutá českým lékařem Richardem Smíškem. Metoda stabilizuje a mobilizuje páteř, je založena na procvičování dlouhých svalových řetězců ve tvaru spirál, které protahují páteř směrem vzhůru a vyrovnávají ji do centrální osy. Integruje posilování, protahování a nácvik koordinace pohybu. Obnovuje nám přirozené, v průběhu života nevědomě „ztrácené“, přepisované pohybové vzory.

Základní pomůckou při cvičení je elastické lano. Využívá se také balanční podložka a pro náročnější cviky pak dvojice opěrných tyčí.

Cvičení slouží

Léčba

  • poruch páteře, především léčba výhřezu meziobratlového disku
  • potíží po operacích páteře (FBS, failed back surgery syndrom)
  • skoliózy páteře
  • poruch stereotypu chůze
  • onemocnění kloubů dolních končetin, artróza kyčle, kolena, plochá noha, vbočený palec

Prevence - fitness a Wellness

  • cvičení pro páteř
  • cvičení jako kardiovaskulární trénink
  • cvičení aktivní relaxace, prevence přetížení stresem, únavové stavy

Sport

  • kondiční cvičení
  • regenerace po sportovních výkonech
  • prevence a kompenzace jednostranného přetížení sportem
  • léčba sportovních úrazů a přetížení

V rámci naší rehabilitace používáme metodu SPS zejména

  • při léčbě skoliózy páteře u dětí. Dáváme důraz na individuální přístup. V rámci komplexního přístupu směřujeme děti ke skupinovým cvičením a podílíme se na pořádání letních zdravotních táborů
  • k léčbě a prevenci problémů s páteří, k léčbě výhřezů meziobratlových plotének
přečíst celé

Stručný popis metody

Reflexním ovlivněním nervosvalového aparátu pánevního dna lze docílit regulace funkce ženských orgánů. K dosažení tohoto cíle se používá speciální pohybová léčba bederní  páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů  pánevního dna.

Indikace  léčby - gynekologické vyšetření  a léčení primární nebo sekundární sterility. Léčbu většinou indikuje gynekolog, ale mohou nás vyhledat  i samy ženy.

Podmínky nutné pro léčení metodou paní Mojžíšové

  • normální nebo hraniční spermiogram partnera
  • laparoskopicky  prokázaná průchodnost vejcovodů
  • průkaz, že probíhá ovulační cyklus u ženy měřením bazální teploty po dobu 3 měsíců

Otěhotnět mohou i ženy, které mají  teplotu monofázickou, neboť léčbou ji lze změnit na bifazickou. Metoda se hodí pouze pro úzký okruh ženské sterility a nutným předpokladem je aktivní spolupráce ženy. Důležité je i působení na psychologii ženy a zapojení partnera do léčby.

Kontraindikace metody - špatný spermiogram partnera, neprůchodnost  nebo chybění vejcovodů po zánětech nebo operacích.

Organizace léčby

  1.  vstupní vyšetření rehabilitačním lékařem zaměřený na diagnostiku funkčních změn pohybového aparátu
  2. úvodní pohovor s fyzioterapeutkou o podstatě, postupu léčby a významu aktivní spolupráce
  3. žena je instruována o cvičení, které provádí doma denně po dobu 4-6 týdnů
  4. v první polovině menstruačního cyklu žena po telefonické dohodě dostaví k individuální léčbě – na základě vstupního vyšetření je provedeno uvolnění svalů pánevního dna, kostrče, pánevních a lumbálních segmentů . Pokud se nepodaří funkční změny těchto struktur upravit , celý postup se opakuje v první polovině dalšího menstruačního cyklu
  5. po odstranění funkčních změn provádějí ženy cviky zpevňující svalový korset páteře  a pánevního dna,aby se  předešlo recidivám   
  6. každá žena je tímto způsobem sledována několik měsíců. Pokud nedochází k recidivám funkčních změn páteře a pánevního dna, cvičí  žena dále samostatně doma. Obecně platí, že čím starší žena, tím déle trvá, než se stav upraví.

Závěr

Jde o účinnou metodu léčení funkční sterility, která není ale vhodná pro každý  neplodný pár. Účinnost metody se udává okolo 30%. Nejvíce případů otěhotnění  je po 3 – 6 měsících od započetí léčby. 

přečíst celé

Bronchodilatační test – podává informaci o vratnosti zjištěné poruchy po podání léku ve formě aerosolu, inhalačního prášku, injekčního roztoku. Dle druhu testovaného léku se druhé měření provádí v časovém odstupu 30 nebo 40 minut po podání testovaného léku.

přečíst celé

V celostátní soutěži Bezpečná nemocnice, kterou v loňském roce vyhlásil Kraj Vysočina společně se Spojenou akreditační komisí ČR, jsme získali za projekt "Implementace stranového protokolu do praxe" 3. místo.

přečíst celé