Home Aktuality Aktuality Hepatální poradna nově nabízí elastografii

Hepatální poradna nově nabízí elastografii

Od března je v naší nemocnici v rámci Hepatální poradny k dispozici vyšetření - elastografie jater. Pacienti tak nemusí za tímto vyšetřením dojíždět do jihlavské nemocnice.

Ultrazvuková elastografie je vyšetření jater, které je neinvazivní a nebolestivé. V podstatě jde o klasické ultrazvukové vyšetření s tím, že elastograf měří navíc stupeň tuhosti (elasticity) jaterní tkáně, který je podmíněn zvýšenou přítomností vaziva v játrech. Lékař může snímat hodnoty tuhosti z různých míst v játrech. Elastografie je velmi vhodná nejen pro upřesnění diagnozy jaterního onemocnění , ale i pro kontinuální sledování stupně pokročilosti chronického jaterního onemocnění. Vyšetření může v určitých případech nahradit biopsii jater.
Pacient musí být nalačno. V průběhu vyšetření je nutná dechová spolupráce jako při běžném ultrazvukovém vyšetření břicha, vyšetření trvá 10-20 minut.